WordPress – wtyczki.

Nie samym CMS’em człowiek żyje…

WordPress to potężne narzędzie do budowy stron internetowych. Zapewnia wszystko co najpotrzebniejsze do utworzenia dobrze wyglądającej i funkcjonującej strony. Nie znaczy to, że różnych rozwiązań nie można poprawić bądź rozbudować za pomocą zewnętrznych modułów tzw. wtyczek. I tu dochodzimy do sedna tematu: WordPress jest znany z tego, że posiada ogromną bazę wtyczek zbudowanych przez programistów z całego świata. Setki, tysiące i jak tu się odnaleźć i wybrać to co dobre i przede wszystkim to co jest nam potrzebne ? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie nieco poniżej.

Dobre miejsce, żeby zacząć poszukiwanie wtyczek to repozytorium wordpress’a – znajdziemy tam wtyczki razem z opisem i przede wszystkim oceną społeczności, która te wtyczki używa/testuje.

Zestaw popularnych wtyczek

Najpopularniejsze wtyczki, bez których trudno się obejść tworząc profesjonalną stronę:

  • Yoast SEO – jedna z najpopularniejszych wtyczek pomagająca w pozycjonowaniu strony w Internecie
  • Jetpack – wtyczka usprawniająca obsługę strony i WordPress’a
  • Forminator – wtyczka do budowy formularzy, sond i quizów
  • WooCommerce – moduł sklepu, niesamowicie rozbudowana wtyczka, dzięki której zbudujesz w pełni funkcjonalny sklep internetowy
  • Loco Translate – świetna wtyczka do tłumaczeń wordpress’a, można przetłumaczyć całą stronę, jak również poszczególne wtyczki
  • Autoptimize – optymalizuje CSS, JavaScript, obrazy, czcionki itd.
  • Cache Enabler – usprawnia obsługę pamięci Cache co wydatnie wpływa na szybkość ładowania strony
  • Converter for Media – konwertuje obrazy na stronie do formatów, które szybciej ładują się na stronę (WebP, AVIF)

O wtyczkach ogólnie

Mnogość wtyczek potrafi przyprawić o zawrót głowy, niestety nie zawsze można wytypować tę najlepszą, częściej wynik jest uzależniony od potrzeb jakie ma spełniać. Dobrze jest korzystać z wyżej wymienionego repozytorium, gdzie jest dużo informacji na temat jakości i możliwości interesującej nas wtyczki. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to jakie oceny zbiera wtyczka od użytkowników i kiedy ostatni raz była aktualizowana – jeżeli niedawno, będziemy mieli pewność, że twórca stara się poprawiać działanie wtyczki a co za tym idzie, śmiało możemy liczyć na dobrze działający moduł.

Większość wtyczek jest dostępna w wersji darmowej oraz płatnej – te najpopularniejsze zwykle oferują podstawowy pakiet wszystkich funkcji potrzebnych do działania w wersji darmowej.

Oczywiście musimy pamiętać o jednej ważnej rzeczy – im większa strona tym dłużej się ładuje – jeżeli przesadzimy z wtyczkami rozmiar strony również urośnie co przełoży się na jakość wizualną (nikt nie lubi czekać, a w dzisiejszych czasach nawet kilka sekund potrafi zniechęcić gościa odwiedzającego nasz serwis internetowy ). Tutaj musimy się pilnować i dobrze planować co potrzebujemy a czego nie.

Scroll to Top
× WhatsApp